Choroby Tętnicze

Zabiegi wewnątrznaczyniowe

Stanowią mało inwazyjną metodę leczenia zwężeń i niedrożności tętnic, spowodowanych najczęściej miażdżycą. Zabiegi te wykonywane są pod kontrolą fluoroskopii, metodą promieniowania rentgenowskiego. Umożliwia to na wykonanie po podaniu kontrastu angiografii (obrazowania naczynia), a także na dotarcie do miejsca zwężeń i niedrożności. Następnie wykonywana jest tak zwana angioplastyka, w trakcie której tętnice w miejscach zaburzonego przepływu poszerzane za pomocą balonów i implantacji stentów.

Kwalifikacja do zabiegu

Pacjent przed planowanym zabiegiem powinien mieć wykonaną stosowną diagnostykę obrazową, która potwierdzi miejsce upośledzonego przepływu krwi w tętnicy (zwężenie lub niedrożność). W przypadku istnienia chorób towarzyszących pacjent zobowiązany jest do poinformowania o nich lekarza kwalifikującego do zabiegu. Zalecamy, aby pacjenci mieli przy sobie dokumentację medyczną dotyczącą wcześniej wykonywanych zabiegów i prowadzonej terapii przewlekłej. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, a także oznaczenie grupy krwi i krzepliwości.

Znieczulenie

Naszym priorytetem jest zapewnienie maksymalnego komfortu w trakcie zabiegu i w okresie pooperacyjnym. Wszystkie zabiegi wykonywane są w obstawie anestezjologa, którego zadaniem jest zminimalizowanie stresu i nieprzyjemnych odczuć w trakcie każdego zabiegu. W przypadku zabiegów wewnątrznaczyniowych pacjent znieczulany jest nasiękowo (przez nakłucie i podanie środka w miejscu operowanym), a także w wyjątkowych sytuacjach dożylne leczenie przeciwbólowe.

Przebieg zabiegu

Pacjent po ułożeniu na stole operacyjnym i obłożeniu pola operacyjnego ma wykonane znieczulenie nasiękowe, przez nakłucie i podanie środka do miejsca operowanego. Wykonywane jest nakłucie tętnicy pod kontrolą wzroku lub w przypadku trudności z pomocą aparatu USG. Zakładany jest specjalny introduktor, przez który umieszczany jest specjalny drut, tzw. prowadnik. Stanowi on swego rodzaju szynę, po której wkładane będą później różnego rodzaju cewniki. Cewniki w zależności od rodzaju umożliwiają podanie kontrastu, który pokazuje przepływ w naczyniu (angiografia), kierowanie prowadnika, przejście miejsc zwężeń lub niedrożności. Po dotarciu do odpowiedniego, chorego miejsca tętnicy, po prowadniku wkładany jest balon, który umożliwia poszerzenie światła tętnicy, a w wybranych sytuacjach implantowane są stenty. U niektórych pacjentów, ze szczególnymi rodzajami stosujemy także nowoczesne balony pokrywane lekiem, które opóźniają nawrót choroby. Nakłucie w tętnicy zamykane jest przy pomocy specjalnego zamykacza naczyniowego.

Obserwacje po zabiegu

Każdy pacjent powinien być świadomy konieczności wizyt kontrolnych po każdym zabiegu chirurgicznym, również po skleroterapii. Spotkanie z lekarzem prowadzącym ma na celu ocenę skuteczności leczenia i wskazania dalszych zaleceń

P/wskazania

W przypadku, gdy zabieg wykonywany jest w celu ratowania kończyny, przeciwwskazania do zabiegu są względne.

Podstawowe badania laboratoryjne

morfologia, jonogram, mocznik, kreatynina, APTT, INR, grupa krwi

Copyright by Ratuj Nogę 2023