Choroby Tętnicze

Klasyczna/Chirurgiczna operacja na tętnicach

W przypadku, gdy nie jest możliwe poszerzenie zwężenia za pomocą zabiegu wewnątrznaczyniowego, konieczne jest wykonanie klasycznej operacji chirurgicznej.
W zależności od charakteru i długości zmiany wykonuje się: usunięcie blaszki miażdżycowej (endarterektomia), wszycie łaty z żyły pacjenta/ ze sztucznej protezy i w końcu przy najdłuższych

Kwalifikacja do zabiegu

Pacjent przed planowanym zabiegiem powinien mieć wykonaną stosowną diagnostykę obrazową, która potwierdzi miejsce i charakter zmiany miażdżycowej upośledzającej przepływ krwi w tętnicy (zwężenie lub niedrożność). W przypadku istnienia chorób towarzyszących pacjent zobowiązany jest do poinformowania o nich lekarza kwalifikującego do zabiegu. Zalecamy, aby pacjenci mieli przy sobie dokumentację medyczną dotyczącą wcześniej wykonywanych zabiegów i prowadzonej terapii przewlekłej. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, a także oznaczenie grupy krwi i krzepliwości.

Znieczulenie

Naszym priorytetem jest zapewnienie maksymalnego komfortu w trakcie zabiegu i w okresie pooperacyjnym. Wszystkie zabiegi wykonywane są w obstawie anestezjologa, którego zadaniem jest zminimalizowanie stresu i nieprzyjemnych odczuć w trakcie każdego zabiegu. W przypadku otwartych zabiegów chirurgicznych pacjent w zależności od rozległości i operowanego obszaru znieczulany jest: nasiękowo (przez nakłucie i podanie środka w miejscu operowanym), dożylne leki przeciwbólowe i anestetyczne, znieczulenie podpajęczynówkowe. W sytuacji, gdy konieczne jest bardzo rozległe cięcie, bądź wykonywanie dostępu do jamy brzusznej pacjent otrzymuje pełne znieczulenie ogólne.

Przebieg zabiegu

Endarterektomia/ wszycie łaty:

Wykonuje się nacięcie na skórze i dociera do zmienionej miażdżycowo tętnicy. Napływ i odpływ z naczynia zamyka się przy pomocy klemu lub holdera. Chirurg nacina tętnicę, a następnie usuwa blaszkę miażdżycową ze środka naczynia. Po uzyskaniu zadawalającego napływu i odpływu zaszywa naczynia. W większości przypadków, w celu dodatkowego poprawienia przepływu przez naczynie w miejsce nacięcia wszywa się łatę z pobranego fragmentu żyły pacjenta. Pobierana żyła należy do układu żył powierzchownych, dlatego wycięcie jej fragmentu nie upośledza w żadnym stopniu odpływu krwi. Następnie zaszywa się tkanki podskórne i skórę. W miejscu rany zakłada się dren Redona, który informuje o ewentualnym rozwijającym się krwawieniu i ewentualnie pozwala na jak najszybsze podjęcie reinterwencji.

Pomostowanie (by-pass):

Wykonuje się nacięcie na skórze i dociera do zdrowego fragmentu tętnicy powyżej i poniżej niedrożności. W zależności od stanu pacjenta i wielkości naczynia, do pomostu wykorzystuje się żyłę pacjenta, bądź różnego rodzaju protezy. Pobierana żyła należy do układu żył powierzchownych, dlatego wycięcie jej fragmentu nie upośledza w żadnym stopniu odpływu krwi. Po zamknięciu napływu i odpływu krwi, wszywa się jedną stronę protezy w zdrowym odcinku tętnicy powyżej, a drugi poniżej niedrożności. Następnie zaszywa się tkanki podskórne i skórę. W miejscu rany zakłada się dren Redona, który informuje o ewentualnym rozwijającym się krwawieniu i ewentualnie pozwala na jak najszybsze podjęcie reinterwencji.

Obserwacje po zabiegu

Każdy pacjent powinien być świadomy konieczności wizyt kontrolnych po każdym zabiegu chirurgicznym. Spotkanie z lekarzem prowadzącym ma na celu ocenę skuteczności leczenia i wskazania dalszych zaleceń.

P/wskazania

W przypadku, gdy zabieg wykonywany jest w celu ratowania kończyny, przeciwwskazania do zabiegu są względne.

Podstawowe badania laboratoryjne

morfologia, jonogram, mocznik, kreatynina, APTT, INR, grupa krwi

Copyright by Ratuj Nogę 2023