Właściwie prawie wszystkie zabiegi wewnątrznaczyniowe są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Nieco trudniej jest z zabiegami otwartymi. Biorąc pod uwagę, że staramy się wykonać operacje minimalnie inwazyjną większość operacji otwartych udaje się w pełnym komforcie dla pacjenta przeprowadzić również w znieczuleniu miejscowym. W przypadku operacji brzusznych, gdzie konieczne jest otwarcie jamy ciała stosowane jest znieczulenie ogólne. Znieczulenie do kręgosłupa ma bardzo rzadkie zastosowanie w naszej codziennej praktyce operacyjnej.
By-passy naczyniowe to inaczej obejścia niedrożnych fragmentów tętnicy za pomocą przeszczepów z żył własnych lub sztucznych. Jeśli tylko technicznie jest to możliwe najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie przeszczepu z żyły własnej. Niestety czasami ze względu na brak możliwości pobrania żyły jesteśmy zmuszeni do implantacji przeszczepu sztucznego. Proszę jednak pamiętać, że to rozwiązanie jest również dobrym i trwałym sposobem leczenia chorób naczyniowych.
Stenty to wykonane ze stali lub z nitinolu sprężyste rurki służące za rusztowanie ( wewnętrzną protezę). Uszkodzone miażdżycowo naczynie tętnicze często nie poddaje się angioplastyce; poszerzenie tętnicy balonem wysokociśnieniowym nie daje trwałego efektu. Wtedy właśnie wszczepiamy stenty do chorej tętnicy.
Wczesne rozpoznanie tętniaka powoduje, że pacjent jest całkowicie bezpieczny. Jeśli pacjent znajduje się pod opieką specjalisty chirurga naczyniowego tętniaki operuje się dopiero, gdy osiągną one pewną wielkość. Pamiętajcie proszę, że jest to choroba wolno postępująca, ale nie wolno jej lekceważyć.
Jest to najbardziej zaawansowana faza niedokrwienie obwodowego. Stan ten jest bezpośrednim zagrożeniem utraty kończyny. Jeśli pacjent nie może chodzić, ma rany, owrzodzenia lub martwicę w obrębie kończyn, jeśli czuje ból w spoczynku lub w nocy to najprawdopodobniej świadczy to o krytycznym niedokrwieniu obwodowym. Natychmiast zgłoś się do chirurga naczyniowego!
Tętnice to „rurki’, którymi płynie krew od serca do tkanek obwodowych. Tętnice są elastyczne, o sprężystej, ale zachowującej kształt ścianie; to naczynie, w którym rozwija się miażdżyca.
Żyły to bardzo miękkie, wiotkie rurki, którymi krew odprowadzana jest z obwodu do serca. W żyłach nie rozwijają się procesy miażdżycowe, ale patologie wynikające choroby tych naczyń są bardzo częste: żylaki, zakrzepica obwodowa.