Każdy pacjent przed planowanym zabiegiem na żylakach kończyn dolnych powinien mieć wykonane badanie USG oceniające układ osiowy zarówno głęboki jak i powierzchowny. W przypadku istnienia chorób towarzyszących pacjent zobowiązany jest do poinformowania o nich lekarza kwalifikującego do zabiegu. Zalecamy, aby pacjenci mieli przy sobie dokumentację medyczną dotyczącą wcześniej wykonywanych zabiegów i prowadzonej terapii przewlekłej. Przed zabiegiem pacjent musi wykonać podstawowe badania laboratoryjne wraz z grupą krwi.
Naszym priorytetem jest zapewnienie maksymalnego komfortu w trakcie zabiegu i w okresie pooperacyjnym. Wszystkie zabiegi wykonywane są w obstawie anestezjologa, którego zadaniem jest zminimalizowanie stresu i nieprzyjemnych odczuć w trakcie każdego zabiegu. W przypadku klasycznej operacji żylaków pacjent zazwyczaj ma wykonane znieczulenie miejscowe połączone z sedacją pacjenta ( sedacja to uzyskane poprzez zastosowanie środków farmakologicznych uspokojenie pacjenta, spowodowanie u pacjenta zmniejszenia stresu oraz nieprzyjemnych doznań).
Pacjent po zaznaczeniu żylaków, ułożeniu na stole operacyjnym i obłożeniu pola operacyjnego ma usuwane chirurgicznie zmienione sploty żylakowe. Operacja klasyczna rozpoczyna się zazwyczaj od usunięcia niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej. Aby usunąć żyłę odpiszczelową wykonujemy kilkumilimetrowe nacięcie w okolicy kostki przyśrodkowej i w pachwinie. Następnie przez żyłę przekładany jest tzw striper, aby podskórnie, bez dodatkowych nacięć usunąć w całości ż.odpiszczelową. Często w pachwinie dodatkowo zamykamy bocznice tam odchodzące, aby dodatkowo zabezpieczyć pacjenta przed nawrotem żylaków. W analogiczny sposób usuwana jest ż. odstrzałkowa. Nacięcia znajdują się wtedy w okolicy podkolanowej i na tylnej powierzchni podudzia. Wszystkie nacięcia są minimalizowane, celem zapewnienia bardzo dobrego efektu kosmetycznego. Czasami z dodatkowych cięć wykonujemy miniflebektomię żylaków zasilanych od żył odpiszczelowej i odstrzałkowej. Jako leczenie uzupełniające może być wykonana jednoczasowa skleroterapia.
Gdy zabieg dobiega końca, operowana kończyna jest uciskana poprzez opatrunek z wykorzystaniem bandaża elastycznego. Każdy pacjent otrzymuje profilaktykę przeciwzakrzepową w postaci heparyny drobnocząsteczkowej. Zasadą jest szybkie uruchomienie pacjenta po zabiegu. W większości przypadków, ze względu na stosowanie mikronacięć, pacjent może być wypisany jeszcze tego samego dnia. Celem uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego pacjent proszony jest o stosowanie kompresji ( podkolanówki lub pończochy p/zakrzepowe) o zmiennym stopniu ucisku przez okres 4-6 tygodni po zabiegu.
Niedogodnością występującą po zabiegu może być uczucie niewielkiego bólu w miejscu nacięć lub pieczenia w okolicy poddanej skleroterapii, a w po kilku dniach stwardnienie na przebiegu operowanych żył. Dolegliwości te przeważnie ustępują samoistnie, tylko w nielicznych przypadkach wymagają podania ogólnie dostępnych leków przeciwbólowych.
Każdy pacjent powinien być świadomy konieczności wizyt kontrolnych po każdym zabiegu chirurgicznym, również po klasycznej operacji żylaków. Spotkanie z lekarzem prowadzącym ma na celu ocenę skuteczności leczenia, zdjęcie szwów oraz wskazanie dalszych zaleceń.
Grupa krwi, morfologia, jonogram, mocznik, kreatynina, APTT, INR.